تحقق ۲۵ درصدی ورود ارز صادراتی به سامانه نیما

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: میزان تحقق عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما­ در ­هفت ماهه امسال، ۲۵ درصد بوده است.

به گزارش راهبرد بانک، به نقل از صدا و سیما، ‌­­صمد کریمی در پنجاه و یکمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران، با اشاره به اینکه گروه‌های پتروشیمی ۷۵ درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کرده‌اند، افزود: سایر گروه‌های صادراتی به ویژه شرکت‌های فولادی سهم ناچیزی در عرضه ارز صادراتی به بازار ثانویه داشته اند.

وی اضافه کرد: بنا بر آماری که استخراج کرده‌ایم، ارزش صادرات گروه‌های فولادی در­­­هفت ماه امسال رقمی در حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو بوده است در حالی که از این میزان، در حدود تنها ۴۰۶ میلیون یورو در سامانه نیما عرضه شده و شرکت‌های این بخش از بانک مرکزی نیز نزدیک به ۲۴۰ میلیون دلار منابع ارزی خریداری کرده‌اند.

کریمی با بیان اینکه به دنبال سیاست‌های بانک مرکزی در ­ماه‌های گذشته، ثبات در بازار ارز کشور رقم خورده است، ادامه داد: هدف اصلی بانک مرکزی این است که نرخ حواله‌های ارزی در سامانه نیما با نرخ اسکناس در بازار نزدیک شده و اختلاف‌ها در این دو نرخ کمتر شود.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی همچنین گفت: طبق تصمیمات بانک مرکزی، به زودی بازار نقدی ارز ایجاد خواهد شد و در حال حاضر نیز مقدمات آن در حال انجام است.

به گفته وی، رویکرد جدید بانک مرکزی تعامل بیشتر با کانون صرافان است و از حدود ۶۷۰ صرافی کشور، در حدود ۵۰ صرافی از شبکه گسترده مالی با کشورهای مختلف در جهان از جمله آمریکا برخوردار هستند و از شبکه‌های مویرگی صرافی‌ها برای انجام نقل و انتقالات پولی کشور استفاده می‌شود.

کریمی همچنین درباره تعهدات ارزی و گلایه عمده صادرکنندگان درباره ­مشکلات ناشی از آن، گفت: بانک مرکزی به دنبال این نیست که به بخش صادرات کشور فشار وارد شود صرفا هدف این است که ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور بازگردد.

وی افزود: صادرکنندگانی که پیش از ابلاغ دستورالعمل اخیر تعهدات ارزی، ارز صادراتی خود را صرف واردات خود کرده یا به واردکنندگان دیگر واگذار کرده‌ یا سپرده‌گذاری داشته‌اند، جزو تعهدات ارزی آنان لحاظ می‌شود.