بررسی طرح سپرده گذاری ارزی در کمیته ویژه مجلس

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از بررسی طرح سپرده ارزی در کمیته ای ویژه خبر داد.

به گزارش راهبرد بانک،از خانه ملت، مهرداد بائوج لاهوتی با اشاره به طرح سپرده گذاری ارزی  در بانک ها گفت: این طرح که کمک بسیاری به جذب سرمایه ارزی کشور در بانک ها می کند، در  مجلس در حال بررسی است.عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: مقرر شد بعد از اتمام تعطیلات نوروز، کمیته ای ویژه موضوع سپرده گذاری ارزی را در دستور کار قرار دهد تا ابهامات آن احصا و بر طرف شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه ممکن است در خانه های مردم حدود ۱۰ میلیارد دلار ارز وجود داشته باشد، بیان داشت: اگر این میزان سرمایه به سیستم بانکی برگردانده شود تحولی در فضای اقتصادی کشور رخ می دهد اما در این بین ابهاماتی وجود دارد که باید بررسی شود.

وی گفت: این سوال وجود دارد که اگر بانک ها این میزان ارز را نگه دارند و به آن سود بدهند، با چه شرایطی می خواهند سرمایه مردم را برگردانند؟ آیا اسکناس ارز می دهند یا مانند سال های گذشته معادل ریالی سپرده را پرداخت می کنند؟

لاهوتی با بیان اینکه طرح سپرده گذاری ارزی در بانک نقاط قوت و ضعف دارد، اظهار داشت: از سوی دیگر باید بررسی شود بانک ها در صورت نگهداری ارز ها متضرر نشوند، بنابراین باید شرایطی را در نظر گرفت که بانک ها بتواند از سرمایه های ارزی مردم استفاده کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: باید این سپرده گذاری ها به نحوی باشد تا هم مردم سود معقول داشته باشند و هم بانک بتواند از این سرمایه استفاده کند.

منبع :ایبنا