بانک مسکن آماده تامین مالی طرح های جزیره کیش است

مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد که این بانک و زیرمجموعه های آن آماده تامین منابع مالی و فعال کردن پروژه های عمرانی غیرفعال در جزیره کیش است.

به گزارش راهبرد بانک، «ابوالقاسم رحیمی‌ انارکی» با اشاره به غیر فعال بودن مجموعه ای از طرح های عمرانی این جزیره افزود: در صورت همکاری متقابل سازمان منطقه آزاد کیش و رسیدن به توافق، این بانک برای تکمیل و فعال کردن پروژه های راکد آمادگی کامل دارد.

وی با اشاره به بازدید خود از جزیره کیش و شرایط اقتصادی کشور؛ اظهار کرد: بانک مسکن می تواند به بهبود این اوضاع کمک کند و با راهکارهای مختلف و بازار سرمایه نسبت به تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه های نیمه تمام اقدام کند که این امر منوط به توافق و همکاری های متقابل است.

مدیرعامل بانک مسکن در ادامه این گفتگو و در پاسخ به پرسش «مهمترین سیاستگذاری ها و برنامه های بانک مسکن چیست؟» توضیح داد: بانک مسکن به عنوان بانکی دولتی سیاست ها و برنامه های خود را در چارچوب اهداف دولت تنظیم می کند و در این راستا تکمیل واحدهای مسکن مهر، بازآفرینی بافت های فرسوده و ناکارآمد، اصلاح سکونتگاه های غیر رسمی و ایجاد شهرهای جدید در اولویت کاری دولت، وزارت مسکن و این بانک قرار دارد و در این خصوص توافقنامه هایی با سازمان شهرهای جدید امضا شده است.

رحیمی انارکی اضافه کرد: بر اساس این توافق ها و در نشستی که با رئیس جمهوری داشتیم در مجموع کار ساخت ۴۶۰ هزار واحد مسکونی کشور در دستور کار قرار گرفته و بانک مسکن به عنوان بازوری تامین مالی این طرح ها آماده اقدام است.

وی توضیح داد: با اجرای این تصمیم ها و برنامه های بانک مسکن در مجموع کار تامین مالی برای حدود ۷۰۰ هزار واحد مسکونی کشور تا پایان سال ۹۷ انجام خواهد شد.

 

** بسترهای افزایش دو برابری وام مسکن فراهم نیست

مدیرعامل بانک مسکن در ادامه این گفت و گو، در پاسخ به این پرسش که برای افزایش دو برابری وام خرید مسکن چه تصمیمی گرفته شده، گفت: در شرایط کنونی، توان مالی طبقات متوسط و پایین به عنوان گروه هدف کاهش یافته و تصمیم گیری در این خصوص نیازمند زمان، تامین منابع مالی و ظرفیت سنجی بازپرداخت ها هستیم، مگر اینکه دولت برای افزایش حقوق و دستمزدها و بالابردن توان مالی این قشرها تدابیری اتخاذ کند.

رحیمی انارکی ادامه داد: با توجه به این اوضاع و مجموعه شرایط، اکنون بسترهای لازم برای افزایش و دو برابر شدن تسهیلات مسکن فراهم نیست.

منبع: ایرنا